Disclaimer: This is a user generated content submitted by a member of the WriteUpCafe Community. The views and writings here reflect that of the author and not of WriteUpCafe. If you have any complaints regarding this post kindly report it to us.

پروتکل وای‌فای
این پروتکل که به‌صورت بی‌سیم کار می‌کند، تا محدوده ۲۵ متر پاسخگو است. Wi-Fi یکی از محبوب‌ترین پروتکل های خانه هوشمند است. این پروتکل به دستگاه‌های هوشمند امکان اتصال به شبکه اینترنت را می‌دهد و کنترل از راه دور را ممکن می‌کند. با استفاده از Wi-Fi، می‌توانید تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق اینترنت و حتی از راه دور کنترل کنید.

پروتکل بلوتوث
این تکنولوژی بی‌سیم، تا فاصله ۱۰ متری با امواج رادیویی می‌تواند ارتباط داشته باشد. دستگاه‌های بلوتوث به یک چیپ کامپیوتری مجهز هستند که اجازه می‌دهد دستگاه با دیگر دستگاه‌های مجهز به این سیستم ارتباط برقرار کند.

پروتکل خانه هوشمند Insteon
از دیگر پروتکل های ساختمان هوشمند، پروتکل Insteon است. ترکیبی از فناوری بی‌سیم و باسیم در ساختار آن استفاده شده از همین رو طرفداران زیادی دارد‌. برای برطرف کردن مشکلات و کمبودهای شبکه‌های بی‌سیم و باسیم، از شبکه مش دوگانه برای آن استفاده شده است. از همین رو برای انتقال یک پیام چندین راه ارتباطی وجود دارد.

این پروتکل با X10 نیز سازگار است از همین رو می‌توان قابلیت بی‌سیم را بدون هیچ مشکلی به شبکه X10 متصل نمود. از دیگر مزایای آن می‌توان به کارایی و استفاده آسان اشاره نمود.

پروتکل X10
این پروتکل خانه هوشمند برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ استفاده شد. این پروتکل فرکانس رادیویی ۱۲۰ کیلوهرتز از اطلاعات دیجیتالی را از طریق سیم‌کشی برق پشت سر هم به پریزها یا سوئیچ‌ها منتقل می‌کند. این سیگنال‌ها هستند که کنترل زمانی دستگاه را در دست دارند.

به طور مثال اگر می‌خواهید دستور کنترلی برای یکی از دستگاه‌های خانه ارسال کنید (مانند روشن و خاموش کردن تلویزیون سر ساعت مشخص)، این کار از طریق پروتکل X10 انجام می‌شود.

تنها ایراد این پروتکل هوشمند سازی ساختمان مشکل نویزهایی است که در سیم‌کشی الکتریکی وجود دارد. از همین رو نمی‌توان به طور ۱۰۰ درصد به آن اعتماد کرد. در ابتدا پروتکل‌های X10 به‌صورت یک طرفه طراحی شده بودند و دستگاه تنها قادر بود پس از گرفتن دستور، داده خود را برای شبکه مرکزی ارسال کند. اما با گذشت زمان، این پروتکل به‌صورت دوطرفه نیز مورد استفاده قرار گرفت.

پروتکل Gw-bus

 پروتکل هوشمند سازی ساختمان GW-bus توسط طراحان فناوری گلدور توس طراحی شده که برای برقراری ارتباط میان تجهیزات مختلف، فرکانس ۴۳۴ مگاهرتز رادیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همین رو اطلاعات میان نودهای شبکه رمزنگاری می‌شوند و امنیت را در شبکه بالا می‌برد.

استفاده از آن آسان بوده و نیازی به تغییر سیم‌کشی ساختمان نیست. تجهیزات آن به دلیل کوچک بودن اندازه سخت‌افزارها کوچک است. محدوده دسترسی نودها نیز تا ۱۵۰ متر است.

پروتکل PLC BUS

 این پروتکل باسیم است و برای ارتباط میان دستگاه‌های مختلف خانه از سیم‌کشی برق استفاده می‌کند. پروتکل PLC BUS عملکردی مشابه X10 داشته و بسیاری از معایب آن را برطرف کرده است؛ اما با پروتکل X10 سازگار نیست.

پروتکل هوشمند سازی ساختمان UPB

UPB یک پروتکل قدرتمند برای خانه هوشمند است که از طریق خطوط برق موجود در ساختمان عمل می کند. این پروتکل برای کنترل دستگاه‌های مختلف از جمله نورپردازی و سیستم های گرمایش و سرمایش مناسب است.

Login

Welcome to WriteUpCafe Community

Join our community to engage with fellow bloggers and increase the visibility of your blog.
Join WriteUpCafe