1. Finance

معنی سرمایه گذاری در فارکس چیست

Disclaimer: This is a user generated content submitted by a member of the WriteUpCafe Community. The views and writings here reflect that of the author and not of WriteUpCafe. If you have any complaints regarding this post kindly report it to us.

همانطور که گفته شد بازار فارکس یک بازار بین المللی و بزرگترین بازار مالی جهان بوده که پول کشورهای خارجی در آن داد و ستد می شود و فعالان از اختلاف قیمت دو ارز مختلف، سود کسب می نمایند. با معاملات ارز کشورها در فارکس، هیچگونه ارزی به صورت فیزیکی در دسترس شما قرار نمیگیرد بلکه شما فقط اعداد را خرید و فروش کرده و سود کسب کرده یا متحمل ضرر می شوید. ماهیت معاملات در فارکس به این شکل است که یک ارز را در قبال ارز دیگری می خرید یا به فروش می رسانید. به طور مثال قصد خرید دلار را دارید، لازمه خرید دلار پرداخت یورو می باشد یعنی یورو داده و دلار دریافت می کنید. عمکلرد داد و ستد ارزها در فارکس نیز اینگونه می باشد. شایان ذکر است که حجم نقدینگی در فارکس بسیار بالا بوده و حجم پولی که در آن معامله می شود، در هیچ بازار دیگری وجود ندارد. به عبارت دیگر فارکس نقدپذیرترین بازار جهان می باشد که مزیت بزرگی به حساب می آید.

نحوه معاملات در فارکس چگونه است؟
معاملات فارکس مشابه صرافی‌ هایی است که به هنگام سفر به خارج از کشور انجام می شود. یک معامله‌ گر ارزی را می‌ خرد و دیگری را می‌ فروشد، و نرخ ارز دائماً بر اساس عرضه و تقاضا در نوسان است و معامله گر از این نوسانات و اختلاف قیمتی که بین دو ارز وجود دارد، سود و ضرر کسب می نماید. به همین دلیل می گوییم معاملات در فارکس به صورت جفت ارز می باشد و به عنوان مثال به صورت GBPUSD پوند/دلار نمایش داده می شود.

گفتنی است برای اینکه به معاملات بازار دسترسی داشته باشید، باید در یکی از کارگزاری  فارکس برای ایرانیان یا به اصطلاح در یک بروکر ثبت نام شوید و حساب معاملاتی افتتاح نمایید.با افتتاح حساب در بروکر ، دسترسی شما به معاملات جفت ارزها ، فلزات ، ارز دیجیتال و سهام شرکت های مختلف در بازار، فراهم گردد.بروکر ترندو بهترین خدمات را برای معاملات در فارکس ارائه می دهد.برای ثبت نام در ترندو کافی است اپلیکیشن ترندو را دانلود کنید و به راحتی و سریع در بروکر ثبت نام کنید.برای دانلود بروکر فارکس کلیک کنید.

بروکر فارکس نهادی مالی بوده که واسطه ای بین معامله گران و فارکس می باشد و بستری است که امکان خرید و فروش ارزهای خارجی را فراهم می کند و شما بدون ثبت نام در بروکر، امکان انجام هیچگونه معاملاتی در فارکس را نخواهید داشت. بروکر کوچکترین عضو فعال در بازار مالی فارکس و بستری برای انجام معاملات در سطح خرده فروشی به حساب می آید. همانطور که دریافتید بروکر یک شرکت مالی بوده و خدمات مالی مختلفی به فعالان فارکس ارائه می دهد. بنابراین قدم اول برای ورود به بازار مالی فارکس این است که شما ابتدا در یک بروکر ثبت نام کنید تا به معاملات جفت ارزها دسترسی داشته باشید.

چه چیزی در فارکس معامله می شود؟
همانطور که پیشتر گفته شده، فارکس به معنی بازار تبادل ارزهای خارجی می باشد. به این ترتیب در فارکس ارز کشورهای مختلف مورد داد و ستد قرار می گیرد. خرید و فروش ارزها دوتایی یا به اصطلاح به صورت جفت ارز بوده و به صورت USD/CAD، EUR/USD یا USD/JPY نشان داده می شود. جفت ارزهای موجود در بازار به دسته های مختلفی شامل جفت ارزهای اصلی، جفت ارزهای فرعی، جفت ارزهای منطقه ای و عجیب و غریب قرار می گیرند.

محبوبترین ارز بازار فارکس، دلار آمریکا بوده که در اکثر معاملات دخیل بوده و با کد اختصاری USD شناخته می شود. دومین ارز محبوب و پر معامله بازار یورو اروپا می باشد با کد EUR. بعد از این دو، به ترتیب ین ژاپن (JPY)، پوند بریتانیا (GBP)، دلار استرالیا (AUD)، دلار کانادا (CAD)، فرانک سوئیس (CHF) و دلار نیوزیلند (NZD) از پرمعامله ترین ارزهای فارکس می باشند.

البته در بازار فارکس علاوه بر ارزهای خارجی، ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم، تتر و … و همچنین کالاهای خام و مواد اولیه، شاخص برخی بورس های معروف، سهام شکرت های معروف از جمله گوگل و اپل و … نیز مورد معامله قرار می گیرد.

جفت ارز اصلی
جفت ارزهای اصلی بازار فارکس، جفت ارزهای می باشند که در یک طرف آن دلار آمریکا قرار گیرد. بیش از 80 درصد معاملات بازار بر روی جفت ارزهای اصلی می باشد. جفت ارزهای اصلی از نقدشوندگی بالایی برخوردار هستند. جفت ارزهای اصلی شامل EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD، USD/CHF، USD/CAD و AUD/USD می باشند. یک ارز را در نظر بگرید، دو حرف اول نشان دهنده کشور و حرف سوم نیز حرف اول ارز آن کشور می باشد به طور مثال USD دلار آمریکا ،CAD دلار کانادا ،CHF فرانک سوئیس ،JPY ین ژاپن ،EUR یورو اروپا ،AUD دلار استرالیا ،NZD دلار نیوزلند ،GBP پوند انگلیس. توصیه فعالان حرفه ای بازار این است که معامله گران بیشتر معاملات خود را بر روی جفت ارزهای اصلی انجام دهند.

جفت ارز فرعی
جفت ارزهای فرعی آن دسته از جفت ارزهایی بوده که دلار آمریکا در هیچ یک از آنها وجود ندارد و نقدشوندگی جفت ارزهای فرعی کمتر از جفت ارزهای اصلی می باشد. مهمترین جفت ارزهای فرعی شامل مثل EUR/GBP، EUR/CHF و GBP/JPY می باشد.

برخی از جفت ارزها در بازار وجود دارند که یک ارز قوی از جمله دلار آمریکا در مقابل یک ارز ضعیف و تازه بوجود آمده قرار می گیرد. به عنوان مثال؛ USD/PLN (دلار آمریکا در برابر زلوتی لهستان)، GBP/MXN (استرلینگ در برابر پزو مکزیک). اینها به جفت ارزهای عجیب و غریب معروف هستند.و نقدینگی بسیار پایینی دارند در نتیجه اسپرد بالایی دارند و کمتر مورد توجه معامله گران قرار میگیرد.

بعضی از جفت ارزها براساس منطقه می باشند به عنوان مثال EUR/NOK (یورو و کرون نروژ)، AUD/NZD (دلار استرالیا و دلار نیوزلند) و AUD/SGD که به آنها جفت ارز منطقه ای گفته میشود.

بازار کامودیتی یا کالا در فارکس
Market Commodity بازاری برای معاملات کالاهی خام و مواد اولیه می باشد. کالاها در دو دسته کالاهای سخت و کالاهای نرم قرار می گیرند. نفت و طلا از کالاهای سخت و ذرت، گندم، سویا، شکر، قهوه و گوشت نیز از جمله کالاهای نرم به حساب می آیند.

انواع کامودیتی‌ ها در بازار فارکس در سه دسته زیر قرار می گیرند

فلزات گران بها مثل طلا و نقره و پالادیوم، پلاتین و مس
منابع انرژی مثل نفت و گاز
کالاها مثل گندم و ذرت
طلا در فارکس
يكی از پرطرفداران ترين نماد هایی كه معامله گران در بروكرهای بازار فاركس معامله می نمایند، نماد طلا يا انس جهانی (XAUUSD) است. طلا به دلايلی همچون نوسانات مناسب در طول روز و تحلیل پذیری بالا از نظر تکنیکال و فاندامنتال در بازار فاركس محبوب است و به يكی از نماد هایی تبدیل شده است كه بيشترين معاملات در آن انجام می شود.

نفت در فارکس
يكی از اصلی ترين دارايی های جهان كه اقتصاد بيشتر كشور به آن وابسته است نفت است كه آن را با طلا سياه می شناسند.معامله نفت در بازار فاركس به دلايلی همچون نوسانات بسيار خوب برای ايجاد فرصت معاملاتي سودمند و همچنين چون که نفت تحت تاثير اخبار های جهان و فاندامنتالی می باشد محبوب است. معامله گران نفت بايد به سخنرانی و اخبار جهان که در مورد انرژی است مانند جلسات اوپک و وضعيت صنعتی جهان و….توجه كنند چون كه حركات نفت تحت تاثير اتفاقات جهان است.جالب است بدانید بالغ بر 160 نوع نفت خام در بازار وجود دارد که ما در اینجا به مهمترین آنها اشاره ای داشته اییم:

نفت WTI: این نفت به نام نفت خام آمریکا نیز شناخته می‌ شود.
نفت برنت: نفت خام برنت یا نفت خام دریای شمال معیاری مهم برای قیمت نفت در جهان به حساب می آید.
نفت اوپک: این نفت ترکیبی از هفت نوع نفت خام از کشورهای مختلف است و متعلق به اوپک یا سازمان کشورهای صادر کننده نفت است. قیمت این نفت معمولا نسبت به نفت WTI یا برنت کمتر است.
معاملات سهام شرکت های معروف آمریکایی و اروپایی در فارکس
بعد از جفت ارزها، سهام شرکت های معروف آمریکایی و اروپایی از جذاب ترین و پرمعامله ترین موارد فارکس به شمار می آیند. با معاملات سهام این شرکت ها، شما سهامدار شرکت نمی شوید بلکه از تغییرات قیمت سهام در هر دو جهت سود می‌ کنید اما مالکیتی روی سهام مورد نظر ندارید.

معاملات شاخص ها در فارکس
شاخص ها نشان دهنده ارزش مجموعه‌ ای از شرکت‌ های بورسی یک کشور یا نشان دهنده ارزش یک ارز در برابر سایر ارزها هستند. مهمترین شاخص های فارکس عبارتند از شاخص داوجونز (Dow Jones Industrial Average)، شاخص‌های سهام کشورهای مختلف مثل Australia 200 با نماد S&P/ASX 200، شاخص USA500، نزدک (NASDAQ).

اوراق قرضه در فارکس
اوراق قرضه یکی دیگر از نمادهای معاملاتی فارکس می باشد که از طریق قراردادهای CFD داد و ستد می شود به عنوان مثال اوراق قرضه 10 ساله آمریکا با نماد US10Y.

معاملات ارز دیجیتال در فارکس
ارزهای دیجیتال یا رمزارزها از دیگر مواردی هستند که می توان به معاملات انها در فارکس پرداخت. مهمترین ارزهای دیجیتال در فارکس شامل بیت کوین با نماد BTC، اتریوم با نماد ETH، کاردانو با نماد ADA، لایت کوین با نماد LTC و … می باشند.

منبع : https://fxtrendo.com/fa/blog/397/%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87%20%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%B3-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

Login

Welcome to WriteUpCafe Community

Join our community to engage with fellow bloggers and increase the visibility of your blog.
Join WriteUpCafe