Disclaimer: This is a user generated content submitted by a member of the WriteUpCafe Community. The views and writings here reflect that of the author and not of WriteUpCafe. If you have any complaints regarding this post kindly report it to us.

Yüksek ateş, üşüme-titreme, idrar yaparken şiddetli yanma hissi Prostat iltihabı'nın belirtileri arasında yer alıyor. En basit tanımıyla, prostat bezi spermleri besleyen ve taşıyan sıvıyı üretmektedir. Erkeklerde görülen bu enfeksiyon için vatandaşlar internette ”Prostat iltihabı nedir, nasıl anlaşılır? Tedavisi mümkün müdür? Prostat iltihabı tedavisi var mı?” sorusuna yanıt arıyor.

Kronik Prostatit ve Tedavisi https://bit.ly/32ByLmR

Akut prostatit: https://bit.ly/32ByLmR

 

Prostatit Sebepleri

Akut prostatitte bakteriler prostat bezine yerleşerek ani belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Ağrılar şiddetli ve ani başladığından hastalar genellikle acil bir şekilde hastaneye gider. İltihaplanmaya neden olan bakteriler cinsel yolla bulaşır ve idrar yolu iltihaplanması yapar. Orta yaş ve genç erkeklerde yaygın olan kronik prostatit de akut prostatite benzer. Ancak ortaya çıkan belirtiler daha hafif olmaktadır. Tekrarlayıcı idrar yolu iltihapları prostat bezinde kronik iltihaplanmaya yol açar. Hastaların sıkıntıları uzun sürer, aralıklı olarak da enflamasyon (yangı) görülür. Akutta olduğu gibi birden değil zaman içinde yavaş yavaş gelişen bir iltihaplanma türüdür. Bu nedenle teşhis de tedavi de güçleşir. Kronik prostatitin bakteriyel olmayan bir çeşidi de vardır. Tıptaki bilinen adı inflamatuar kronik pelvik ağrı sendromu olan bu prostatit çeşidinde iltihaplanmaya bakteri dışındaki mikroorganizmaların neden olduğu tahmin edilmektedir. İltihaplanma nedeni kesin olmadığında hem teşhis gecikir hem de belirtileri ortadan kaldırmak zor olur.

 

 

Kronik bakteriyel enfeksiyona neyin neden olduğu açık değildir. Akut bir enfeksiyon gibi üriner traktınızdaki bakterilere bağlı olabilir. Diğer nedenler mesane veya kan enfeksiyonuna bağlı olabilir. Enfeksiyon travmayı veya genellikle katater gibi bir enstrümanın üriner traktınıza sokulmasını takip edebilir. Doktorların üriner katater sonrası rutin olarak antibiyotik yazmalarını sebebi budur.

Bazen prostat bezinde kalsifiye taşlar oluşup bakterileri çekebilir. Nadire enfeksiyon bakterilerin toplanacağı bir alana neden olan altta yatan bir prostat strüktürel defektine bağlı olabilir.

Prostatin bu formu genellikle kroniktir çünkü enfeksiyonun temizlenmesi güçtür. Alınan antibiyotiklerin prostat dokularına yayılması uzun zaman gerektirir.

 

 

Prostat iltihabı olan hastalar nelere dikkat etmelidirler? Cinsel hayatınızın düzenli olmasına dikkat ediniz. İlişki esnasında boşalma ihtiyacı olduğunda kendinizi tutmayınız. Vücudunuzu, özellikle ayaklarınızı soğuktan koruyunuz. Özellikle soğuk havalarda her akşam 30 dk. süre ile sıcak oturma banyosu yapınız Denizden, havuzdan çıktığınızda mayonuzu kuru bir mayo ile değiştiriniz Soğuk beton vb. zeminlere oturmayınız Alkollü içkilerden uzak durunuz (özellikle bira, şarap). Kabız kalmayınız. Baharatlı yiyeceklerden uzak durunuz. Uzun süre oturmayı gerektiren seyahatlerden kaçınınız. Prostatit tedavisinden bir süre sonra aynı yakınmalar görülebilir mi? Evet görülebilir. Özellikle kronik non-bakteriyel prostatit’te tüm tedavi yöntemleri ve koruyucu tedbirlere rağmen hastalık iklimsel değişimlerde, bazen de kişinin stresli dönemlerinde ortaya çıkabilir.

 

prostat iltihap tedavisi

 

İlaç TedavileriGünümüzde orta şiddette yakınmaları olan hastaların tedavisinde en sık yararlanılan yöntemdir. Tedavi için kullanımda olan birkaç grup ilaç vardır. Bütün ilaçlarda etki sürekli kullanım ile olanaklıdır.Alfa BlokörlerBir kısmı aynı zamanda yüksek tansiyon tedavisinde de kullanılan bu ilaçlar prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek idrar akımını rahatlatırlar. Alfa blokör ilaçlar sağladıkları rahatlamaya karşın prostat boyutlarını küçültmezler. Genellikle günde bir kez ağızdan alınarak kullanılırlar ve etkileri çok çabuk başlar. Başağrısı, halsizlik, baş dönmesi ve nefes almakta zorluk gibi yan etkiler görülebilir. Halen kullanımda, etken maddeleri “alfuzosin, doksazosin, tamsulosin, terazosin ve silodosin” olan beş farklı alfa blokör ilaç vardır. Bu ilaçların tedavi edici güçleri birbirlerine yakındır. Ancak, silodosin ve alfuzosinin tansiyon düşürücü etkileri diğerlerine göre daha azdır.

 

 

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Bir erkek, yukarıda bahsedilen belirtilerin kendinde olduğunu farkederse ve rahatsızlık duyarsa doktora başvurmalıdır. Ayrıca, idrarda kan görürse, ağrı ve yanma ile idrar yapıyorsa veya hiç idrar yapamaz hale gelmişse hemen doktora başvurmalıdır. Selim Prostat Büyümesi Prostat Kanserine Yol Açar mı?Daha önce de belirtildiği gibi selim prostat büyümesi ve prostat kanseri ayrı hastalıklardır. İki durum bir arada görülebilir ancak birisi diğerinin nedeni olamaz. İki hastalığın birlikte bulunma nedeni aynı yaş gruplarında ortaya çıkmalarıdır. Prostat kanseri erken evrelerde çoğunlukla belirti vermez. Selim prostat büyümesi için yapılan tıbbi tedaviler ve ameliyatların da kanseri önleme gibi bir özelliği yoktur. Bu nedenle, yılda bir kez fizik muayene ve PSA testi yaptırmak erken tanı için gereklidir.

 

Login

Welcome to WriteUpCafe Community

Join our community to engage with fellow bloggers and increase the visibility of your blog.
Join WriteUpCafe