in

Kronik prostatit iyi gelen bitkiler

Kronik Prostatit , Pelvis ağrısı üzerine 60 hasta ile yapılmış çift kör çalışma ,

Çalışmaya ESWT nin etkilerini araştırmak üzere Kronik prostatit şikayeti olan 60 hasta katılmıştır.

Hastaların tamamı 3 aydan uzun süredir Kronik Prostatit hastalığı şikayeti bulunan kişilerdir. 60 kişilik hasta grubu otuz kişilik iki gruba ayrılmıştır. 1. Gruptaki hastalara, her biri 3000 atış olmak üzere haftada bir kez , dört hafta boyunca ESWT tedavisi uygulanmıştır. 2. Gruptaki hastalara sahte bir uygulama prosedürü gerçekleştirilmiştir. Kontroller tedaviden 4 ve 12 hafta sonra gerçekleştirilmiştir.

ESWT uygulaması perine bölgesinden anesteziye gerek duyulmadan uygulanmıştır. 2. Gruptaki hastalara da aynı bölgeden benzer şekilde ESWT olmayan sahte bir uygulama yapılmıştır.

Uygulamaların sonucunda, yaşam kalitesi, ereksiyon durumu, boşalmada ağrı ve işemede ağrı değerleri ,Ulusal Sağlık Kronik Prostatit Semptom indeksi (NIH-CPSI) ,Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS) , Uluslararası Erektil fonksiyon indeksi (IIEF) ve ağrı değerlendirmesi için Görsel Analog skalası (VAS) kullanılarak değerlendirildi.

Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır?: https://bit.ly/32ByLmR

Kronik prostatit iyi gelen bitkiler https://bit.ly/32ByLmR

 

Bakteriyel kökenli olmayan prostat iltihabı‘nda ise etken adından da anlaşılacağı üzere bakteriler değildir. Ancak vücudun iltihaplı hastalıklarda salgıladığı savunma hücrelerine idrarda, menide ve prostat salgılarında rastlanmaktadır. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Antibiyotikler uzun süreli olarak verilebilir ama etkinlikleri sınırlıdır. 4. grupta anlatılan tipte prostatitin ise klinik önemi şu an için tartışmalıdır. Burada saptanan bulgular, hastada başka bir patolojiye (PSA yükselmesi, kısırlık) neden oluyor ise ya da hastanın başka bir nedenle endoskopik müdahaleye ihtiyacı varsa tedavi uygulanmaktadır. Prostat enfeksiyonu olasılığını arttıran risk faktörleri nelerdir? 1. Kişiye tıbbi nedenle sonda takılması 2. İdrar yolunun anormal bir yapıya sahip olması 3. Yakın zamanda idrar yolu iltihabı geçirmek 4. Anal yolla cinsel temas 5. Kabızlık

 

 

Prostat İltihabı Tedavisi Nasıldır ?

Kronik prostat iltihabı tedavisinde; genelde antibiyotik kullanılır. Ortalama 4 hafta boyunca bu antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalık tekrarlar ya da tedaviden sonuç çıkmazsa bu tedavi süresi uzatılabilir. Bunun yanında şişliği ortadan kaldırmak için ilaçlar verilir. Daha sonraları ise idrarın rahat yapılmasını sağlayacak ilaç tedavisi uygulanabilir. Çok nadir durumlarda ise ameliyat uygulanır. Tedavisi zor bir rahatsızlıktır.

Akut prostat iltihabı tedavisinde; yoğun antibiyotik tedavisi uygulanır. Ölümcül olabilen bir durum olduğundan yoğun bir bakım gerekir. En az iki hafta süreyle uygulanır. İdrar yaparken zorlanan kişilere sonda takılabilir. Damar içi ilaç tedavisi de yapılabilir.

 

 

Uzun yıllar boyunca antibiyotikler kronik prostatit tedavisinin temelini oluşturmaktadır. Antibiyotiklerin prostata difüzyonu zor olduğundan, genellikle dört veya daha fazla hafta gibi uzun süreli ve yüksek dozda verilmelidir. İdrarda veya prostat sıvısında bakteri bakteri tespit edilmese bile, kronik bir bakteriyel prostatit olabilir ve antibiyotik önerilebilir. Bazı hastalar bu tedaviden fayda görebilir. Bu tedaviden sonra hasta rahatlar ancak 2-3 ay sonra hastalık nüks edebilir. Ancak, çoğunlukla, sadece antibiyotik kullanımı sorunu ortadan kaldırmaz.

 

prostat bezi bölümü kaç olmalıdır

 

Sizinki hangi tip ?

Prostatit tanısındaki en önemli iki adım benzer semptomlara neden olan diğer durumların ekarte edilmesi ve hangi tip prostatitiniz olduğunun saptanmasıdır.

Bunu anlamak için doktorunuz bazı sorular soracaktır: Şikayetiniz nedir ? Ne zaman ortaya çıkar veya devamlı mıdır ? İlk kez ne zaman oldu ? Rutin hayatınızı etkiliyor mu ? Doktorunuz ayrıca size geçmiş medikal tedaviler, geçirilmiş enfeksiyonlar, cinsel yaşamızın, mesleğiniz ve aile hikayenizle ilgili sorular soracaktır.

Ardından yapılan fizik muayene karın ve pelvik bölge hassasiyetinin araştırılması ve rektal digital muayeneyi içerir. İnflame bir prostat büyük ve dokunmakal hassatır.

 

 

Tam bir kan sayımı iltihaplanma, kan hastalıkları ve alerji belirtilerini belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca bir idrar tahlili, prostat salgısının mikroskobik muayenesi ve ürolojik smear'a ihtiyacınız olacak.

Prostatit ve adenoma semptomları görülürse, malign bir tümörün gelişimini dışlamak için prostat bezi biyopsisi gerekebilir.

Tedavinin özellikleri

Belirtileri ve kronik prostatit tedavisi çok farklı olabilir, hepsi hastalığın seyri özelliklerine bağlıdır. Genellikle terapi oldukça karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir; başarılı sonucu ancak doktorun yüksek profesyonelliği ve sorunun çözümünde sorumlu bir yaklaşımla mümkündür. Modern tıp, aşağıdakilerden oluşan entegre bir yaklaşım sunar:

* antibakteriyel tedavi;

* fizyoterapinin atanması;

* prostat masajı;

* yaşam tarzı ve diyetin düzeltilmesi;

* halk ilaçları ve tekniklerinin kullanımı;

* cerrahi müdahale.

 

Report

What do you think?

Written by Erhard Roden

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Loading…

0

Where To Find Most Winners When Handicapping Horse Races

Kronik prostatit kendiliğinden geçer mi