in

Prostat iltihabı idrar tahlilinde çıkar mı

Prostat büyümesi belirtileri nelerdir?

Prostat büyümesinin başlıca belirtileri; idrarın akımında zayıflama ve kalibresinde azalma, işemede zorlanma ve kesik kesik işeme, işe sonrası damlama, gece ve gündüz sık idrara çıkma, acil işeme isteği, tuvalete yetişemeden idrar kaçırma, idrar yaptıktan sonra mesanenin (idrar torbası) tam boşalmadığı hissi ve sonda koymayı gerektiren hiç idrar yapamama (tıkanma) durumudur.

Prostat Hastalıkları Tedavisi: https://bit.ly/32ByLmR

Prostat iltihabı idrar tahlilinde çıkar mı: https://bit.ly/32ByLmR

 

Erkekte testosteron hormonu ve dihidrotestosteron hormonu prostat büyümesi ile ilgili bulunmuştur. Hadım edilmiş erkeklerde prostat büyümesi olmaz. Bu bulgudan yola çıkılarak hadım edilen erkeklerde yok olan hormonlar ve etkileri araştırılmıştır. Sonuçta testosteron ve dihidrotestosteron üzerine etki eden ilaçlar ortaya çıkarılmıştır.

Prostat dokusunda büyüme iki şekilde olur. Birincisi ve en sık rastlanan prostatın içerisinden geçen idrar kanalı yani üretrayı daralttığı büyüme şeklidir. Meydana gelen daralma idrar akımını engeller. İkinci grupta ise prostat dış kısma doğru büyür. Çok büyük hacimlere ulaştığı halde üretrada bası ve daralma meydana getirmez. Hastanın işeme ile ilgili şikayeti olmaz.

 

 

Prostatit Teşhisi Ve Tedavisi

Yukarıda adı geçen belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan hastalar doktora gitmek gereği duyduğunda önce hastanın hikâyesi dinlenir. Fiziki muayeneden sonra hastadan kan alınıp bazı testler yapılır. Kanda bulunan PSA oranı normalin üzerinde ise enfeksiyon ihtimaline karşı ayrıca idrar tahlilleri yapılır. İdrar yollarının ve prostatın durumunun görülebilmesi için bilgisayarlı tomografi de çekilebilir. Prostatit türü saptandıktan sonra tedaviye başlanır. Akut prostatitli ve şikâyetleri ağır olan hastalar hastaneye yatırılarak antibiyotikle tedavi edilebilir. Tedavi edilmeyen vakalarda iltihap kana karışarak daha ciddi komplikasyonlara hatta ölüme sebep olabilir. İdrar kesesini rahatlatan ve ağrı gideren ilaçlar da tedavinin bir parçasıdır.

Kronik prostatit çeşitleri de eğer bakteri nedenli ise yine antibiyotikle tedavi edilecektir. Antibiyotik tedavileri uzun sürebilir. Bakteriyel olmayan kronik prostatitlerde hastalar kas gevşeticiler, vitamin ve bazı ilaçlarla tedavi edilir. İlaçlar doktorun önerdiği doz ve sürede kullanılmalıdır. Bakteriyel nedenli olmayan kronik prostatitlerde hastanın şikâyetleri azaltılmaya çalışılır. Bu amaçla ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlardan yararlanılmaktadır. Bu tür hastalara alfa blokerler ve sakinleştiriciler de verilerek daha konforlu yaşamaları sağlanır.

 

 

Prostat Biyopsisi

Mikroskop altında incelemek ve çeşitli testler yapmak amacıyla, vücudun herhangi bir kısmından doku ya da hücre parçası alınması işlemine biyopsi denir.

Prostat biyopsisinde de prostatın farklı bölgelerinden örnekler alınır.

Standart prostat biyopsisinde, lokal anestezi altında rektuma yerleştirilen özel bir cihaz yardımıyla prostattan rastgele parçalar alınır. Bu dokular içinde kanserli hücre olup olmadığına bakılır.

 

prostat ameliyatı izle uzman tv

 

Değişmiş Prostat Konak savunması

Bakterilerin kolonize olarak prostatta birikmesi

Prostat kanallarının tıkanması(enfeksiyona bağlı)

intraprostatic ductal reflü***

Phimosis;Sünnetsizlerde penis ön deri enfeksiyonu

Korunmasız anal rectal cinsel temasta.

Üriner enfeksiyon ve akut epididimitte.

Sonda takılması ve condom kateter uygulamasında.

Transurethral cerrahide;Kapalı prostat ve mesane ameliyatlarında

Özellikle tedavi edilmemiş üriner enfeksiyonlularda

Prostat sekrasyon bozukluğunda;Fructose; citric acid; acid phosphatase; Zn, magnesium, ve calcium; ve çinko gibi prostatic antibacterial factor sekrasyon azlığında

İsoenzymes lactate dehydrogenase-5’ın / lactate dehydrogenase-1 oranı değişimi

Prostat sıvısında İnflamatuar proteinlerden ceruloplasmin, complement C3 artması.

Prostatic antibakterial factor azaldığında prostatik sıvı ve intrinsic antibacterial activite azalır,prostatın alkali pH’si*** temel antimicrobial ilaçların prostat içine diffüzyonunu engeller.Bu da enfeksiyona davetiye çıkarır.

İşeme fonksiyon bozukluğu;Aşşağı idrar yollarının anatomik ve nörofizyolojik tıkanıklığında, yüksek banınçlı işeme prostatit sendrom patogenezini oluşturur.

Mesane boynu,prostat ve üretral anomaliler prostatit gelişimini tetikleyebilir.Özellikle Prostatodynia olanlarda maksimum üriner akım bozulur.

Ürodinamik çalışmalarda prostatitte işeme esnasında mesane boynunda eksik konikleşme (hunileşme) gösterir,Mesane boynu ve vezikoüretral bileşkede dissinerji (uyumsuzluk) yaratır. Hruz ve ark (2003) %60 vakada mesane boynu hipertrofisine rastlanmıştır.Bu dissinerjik işeme perineo pelvik otonom sinir sisteminde çok fazla uyarana neden olur kronik nöropatik ağrı gelişir.Yüksek basınçlı işeme ise ***intraprostatik ductal reflux nedenidir.

 

 

Alfa blokörler: Zor idrar yapma şikayetiniz varsa bu durum üriner sistemdeki bir obstrüksiyona bağlı olabileceği için doktorunuz alfa bloker başlayabilir. Bu ajanlar mesane boynu ve prostatı rahatlatabilir ve idrar akımını sağlar.

Ağrı kesiciler: NSAID ajanlar veya asetaminofen ağrı ve rahatsızlığı azaltabilir. Ancak yan etkiler açısından doz ayarlaması doktorunuz tarafından yapılmalıdır.

Önemli olan bu inatçı hastalığın doktorunuz tarafından dikkatli takibidir, bu takiplerle tedavinin doğru şekilde ayarlanması sağlanacaktır.

 

Report

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Loading…

0

Distance MBA Online Admission 2020-21 | Courses, Fees

Prostat iltihabı ilaçları