in

Prostat ta iltihap

Prostat nedir?

Prostat erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Ağırlığı ise 30 grama yakın ve boyutu bir ceviz büyüklüğündedir. Mesanenin altında, rektumun önünde yer alır. Uretra olarak adlandırılan, mesaneden çıkıp penisin içinde ilerleyerek idrarı taşıyan kanalı çepeçevre sarar. Prostatın görevi ise boşalma sırasında testislerden uretraya taşınan meniyi sıvılaştırmaktır.

Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır? – https://bit.ly/3iBCxSN

Prostat ta iltihap – https://bit.ly/2ZLQ1nQ

 

PROSTATİT

Değerli okuyucular,meslek hayatım boyu yaptığım gözlemlerde prostatitli hastaların yeteri kadar bilgilendirilmediklerini (konunun çok karışık olması sebebiyle) gördüm,bu durumun da hastaları “kapana kısılmışçasına” çaresiz bıraktığını ve yakınmalarını artırdığını saptadım.Malesef çok teknik konu olduğu için arı dil kullanamadım,bir başka arkadaşımın da bu konuya çözüm getireceğini umarak ,bu yazıyı prostatitli hastalarımda ki bilgi açlığını gidermek için kaleme aldım

Prostat sadece erkeklerde bulunan tubulo alveolar dış salgı bezidir. Kadınlar daki iç rahmin karşılığı bir organdır. Prostat erkeklerde mesan enin altında penis kökünün hemen üzerinde , Ağırlığı 20-25 gram, İri “at kestanesine” benzeyen organdır.

 

 

Prostatit Teşhisi Ve Tedavisi

Yukarıda adı geçen belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan hastalar doktora gitmek gereği duyduğunda önce hastanın hikâyesi dinlenir. Fiziki muayeneden sonra hastadan kan alınıp bazı testler yapılır. Kanda bulunan PSA oranı normalin üzerinde ise enfeksiyon ihtimaline karşı ayrıca idrar tahlilleri yapılır. İdrar yollarının ve prostatın durumunun görülebilmesi için bilgisayarlı tomografi de çekilebilir. Prostatit türü saptandıktan sonra tedaviye başlanır. Akut prostatitli ve şikâyetleri ağır olan hastalar hastaneye yatırılarak antibiyotikle tedavi edilebilir. Tedavi edilmeyen vakalarda iltihap kana karışarak daha ciddi komplikasyonlara hatta ölüme sebep olabilir. İdrar kesesini rahatlatan ve ağrı gideren ilaçlar da tedavinin bir parçasıdır.

Kronik prostatit çeşitleri de eğer bakteri nedenli ise yine antibiyotikle tedavi edilecektir. Antibiyotik tedavileri uzun sürebilir. Bakteriyel olmayan kronik prostatitlerde hastalar kas gevşeticiler, vitamin ve bazı ilaçlarla tedavi edilir. İlaçlar doktorun önerdiği doz ve sürede kullanılmalıdır. Bakteriyel nedenli olmayan kronik prostatitlerde hastanın şikâyetleri azaltılmaya çalışılır. Bu amaçla ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlardan yararlanılmaktadır. Bu tür hastalara alfa blokerler ve sakinleştiriciler de verilerek daha konforlu yaşamaları sağlanır.

 

 

İyi Huylu Prostat Büyümesi Kansere Dönüşür mü?

Hayır, dönüşmez. Prostatın bilimsel olarak 4 anatomik bölgesi var. Fakat pratikte anlatmak için 2 bölgeden söz ediyoruz: İç ve kabuk bölgesi. Prostatı portakal gibi düşünün, içindeki meyve kısmı ve kabuğu. İyi huylu prostat büyümesi prostatın iç kısmından, kanser ise dış kısmından gelişir. Bunu bilmek şu açıdan önemli: İyi huylu prostat büyümesi nedeniyle ameliyat geçirenler “Ben prostatımı aldırdım, artık takibe gerek yok” diyor. Son derece yanlış. Çünkü iyi huylu prostat büyümesi için yapılan ameliyatların hepsinde prostatın kabuk kısmı yerinde bırakılır, iç kısmı boşaltılır. Dolayısıyla kabuk kısmında kanser gelişme riskinin devam ettiği akıldan çıkanlmamalı, rutin yıllık prostat muayenesine devam edilmeli.

 

prostat ilacı tamprost

 

Prostatın Kronik Bakteriyel İltihabı

Daha sık görülen bir durumdur. Üç ay veya daha uzun süren bu prostat enfeksiyonu da bakteriler nedeniyle olur.

Akut prostatitin aksine semptomlar daha yavaş gelişir ve belirtileri kronik non-bakteriyel prostatit ile hemen hemen aynıdır. Birçok hastada kronik bakteriyel prostatit belirti vermez. En belirgin semptom akut idrar yolu enfeksiyonlarının kronikleşmesidir.

Kronik bakteriyel prostatitin nedeni açık değildir. Üriner sistemdeki bakterilere, mesane veya kan enfeksiyonuna bağlı olabilir. Prostat bezinde oluşabilen taşlar veya prostattaki yapısal kusurlar da prostatite neden olabilir. Enfeksiyon bir travma ya da üriner sisteme sokulan bir enstrüman (katater gibi) sonucu oluşabilir. Sinsi seyreden bir hastalıktır, yavaş yavaş gelişir ve şiddeti akut prostatite göre daha azdır. Sık idrara çıkma isteği vardır. Yine idrarda yanma ve idrarı yaparken zorlanma görülür. Ateş fazla yükselmez. Cinsel isteksizlik görülür. Boşalma sırasında ağrı hissedilir. Bağırsaklarda gerilme hissi vardır. Bunların dışında yine makat bölgesinde ve testislerde ağrı duyulur.

Prostatın Asemptomatik Enflamasyonu

Çok az idrar yakınmaları ve pelvik ağrı için karakteristiktir. Hastalar genellikle 20-45 yaşlarındadır. Prostatik sekresyonda enflamasyon hücreleri yoktur ve enfeksiyon saptanmaz. Genellikle işeme esnasında mesane boynu ve sfinkterin gevşemesini önleyen bir fonksiyonel bozukluk olabilir.

Kronik Prostatit’in Belirtileri Nelerdir?

Stres ve psikolojik gerginlik içinde olan insanlarda idrarı tutan kasın çokça kasılması bu hastalığa yakalanma ihtimalini yükseltir. Bununla birlikte uzun yıllar bisiklet ve motosiklet kullanma, sürekli oturarak çalışan bir meslek grubunda olma (uzun yol şöförlüğü vs.) yine bu hastalığın gelişiminde etkili olabilir.

Sık idrara çıkma

İdrar yaparken hafif ağrı ve güçlük

Azalmış idrar akımı

Ani sıkışma hissi

Rektum veya bel bölgesinde hafif ağrı

Koitus (ilişki) sırasında rektum ile penis arasında batıcı bir ağrı

Sırtın alt kısmı veya cinsel bölgede ağrı

Ereksiyonun zayıflaması

Cinsel isteğin azalması

Erken boşalma

Ağrılı boşalma

Semende kan görülmesi

Hafif ateş

Kas ağrıları

 

 

Tam bir kan sayımı iltihaplanma, kan hastalıkları ve alerji belirtilerini belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca bir idrar tahlili, prostat salgısının mikroskobik muayenesi ve ürolojik smear'a ihtiyacınız olacak.

Prostatit ve adenoma semptomları görülürse, malign bir tümörün gelişimini dışlamak için prostat bezi biyopsisi gerekebilir.

Tedavinin özellikleri

Belirtileri ve kronik prostatit tedavisi çok farklı olabilir, hepsi hastalığın seyri özelliklerine bağlıdır. Genellikle terapi oldukça karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir; başarılı sonucu ancak doktorun yüksek profesyonelliği ve sorunun çözümünde sorumlu bir yaklaşımla mümkündür. Modern tıp, aşağıdakilerden oluşan entegre bir yaklaşım sunar:

* antibakteriyel tedavi;

* fizyoterapinin atanması;

* prostat masajı;

* yaşam tarzı ve diyetin düzeltilmesi;

* halk ilaçları ve tekniklerinin kullanımı;

* cerrahi müdahale.

 

Report

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Loading…

0

MLM Commission Software

Prostat bezinde iltihaplanma