in

Prostat tedavisi bitkisel çözüm izle ve öğren

50 yaşında prostat büyümesi (BPH) teşhisi konan bir kişinin ömrünün kalan kısmında bu hastalıkla uğraşmak zorunda olduğunu söyleyen Op. Dr. Miraç Turan, ABD’de prostat hastalarının yüzde 20’si, Fransa’da yüzde 27, İtalya’da ise yüzde 50’sinden fazlasının önleyici ve koruyucu tedavide bitkisel fitoterapötik ilaçlar kullandığını ifade etti.

Kronik Prostatit ve Tedavisi https://bit.ly/3iBCxSN

Prostat tedavisi bitkisel çözüm izle ve öğren – https://bit.ly/2ZLQ1nQ

 

Elli yaş üzeri erkeklerin yaklaşık %20’sinde orta dereceli işeme zorluğu saptanır. Prostat anatomik olarak idrar kesesinin hemen çıkışında ve idraryolunu çepeçevre sarar şekilde bulunduğundan; bu tip büyümeler idraryapmada zorluk, kesik kesik idrar yapma, idrar yapmaya başlarken zorlanma,idrar hızında azalmaya neden olur. İlerleyen dönemlerinde de ani idrar hissi,gece idrara kalkma, tuvalete yetişememe ve hatta idrar kaçırmaya neden olabilir.

 

 

En yaygın bulaşıcı olmayan hastalık tipi. Bu durumda, özellikle ilk aşamalarda, prostatit semptomlarını tanımak oldukça zordur. Ek olarak, oluşum nedenleri hala bilinmemektedir, ancak bazı durumlarda enfeksiyonla da tetiklenebilir.

Ayrıca pelvik ağrı sendromu bulundu. Bu durumda, prostatit semptomları oldukça belirgindir, çünkü enflamatuar sürecin arka planında perineal ve genital alanlarda kronik ağrılı hisler de mevcuttur.

Doktorlar, prostatit semptomlarının tamamen bulunmadığı, enflamatuar bir sürecin varlığına rağmen, hastalığın izole edilmiş ve asemptomatik şeklidir. Bu hastalık şekli, en tehlikeli olanıdır, çünkü komplikasyonların oluşmasını tehdit eder.

 

 

Açık Prostat Ameliyatı: Açık prostat ameliyatı büyük prostatı olan hastaların tedavisinde etkinliği en yüksek olan tedavi şeklidir. Buna karşın komplikasyonları da daha fazladır.Büyük prostatlarda artık günümüzde laparoskopik adenomektomi dediğimiz kapalı ameliyatla prostatın büyümüş dokusu çıkartılıp hastanın erken taburcu edilebildiği tedavi şeklide bulunmaktadır. Ayrıca, BPH ile birlikte büyük bir mesane taşı varlığında veya kapalı ameliyatlar için pozisyon vermeyi engelleyebilecek ortopedik sorunlar bulunduğunda yine açık ameliyat tercih edilebilir. Açık operasyonda karnın alt bölgesinden kesi yapılarak prostat çıkartılır.

Operasyon sonrasında hafif-orta şiddette ağrı olabilir. İdrar sondası çoğunlukla 5-7 günde çekilir ve bu süre içinde hastanede kalınması gerekmektedir.Gerek hastaların doktora daha erken başvurması ve erken dönemde tanı konması ve gerekse endoskopik yöntemlerin çok büyük gelişmeler göstermesi cerrahi tedavilerin büyük çoğunluğunun kapalı girişimler şekline dönmesini sağlamıştır. Kapalı ameliyatlar, idrar yolundan içeriye girilip kamera görüntüsü yoluyla doğrudan gözlem altında özel aletler kullanılarak uygulanan girişimlerdir.

 

prostat tedavisi doktor

 

BPH engellenebilir mi?

BPH’ı engellemenin kesin bir yolu yoktur. Fazla vücut yağı hormon seviyesi ve hücre büyümesini arttırabileceği için, erkeklere diyet önerilmektedir. Ayrıca kilo kaybı, sebze ve meyve ağırlıklı sağlıklı beslenme de öneriler arasındadır. Aktif hareketli yaşamın hem kilo kaybında hem de hormon seviyelerine yardımı mevcuttur.

BPH tanısı nasıl konur?

Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS) testini kendinize uygulayıp, sonucu bir ürolog ile paylaştığınızda şikâyetlerinizin derecesini öğrenebilirsiniz. Ürolog sizin IPSS skorunuzu değerlendirip, tıbbi geçmişinizi değerlendirecektir. Ayrıca fizik muayene eşlik eden, rektal tuşe (RT) prostat kanserinin yakalanması için önem taşır. Bunlar dışında aşağıda belirtilen yöntemlerde kullanılabilir:

• Tam İdrar tahlili

• Prostat kanseri taraması için PSA kan tahlili

• İdrar yaptıktan sonra mesanede kalan idrar ölçmek için PMR testi

• İdrar yapma hızınızı ölçmek için üroflowmetri testi

• Gerekirse uretra ve mesanenizi görmek için sistoskopi işlemi

• İdrar yaparken mesanenizde oluşan basıncı ölçmek için ürodinami testi

• Gerekirse prostat ve böbrek ultrasonu

 

 

MR Füzyon Biyopsi

Bu yöntemde hastanın daha önce çekilen multiparametrik MR görüntüleri, prostat biyopsisi yapılan ultrason cihazına aktarılarak tümörün tam yeri belirlenebilmektedir.

Böylelikle klasik biyopsilerdeki gibi “rastgele” parça almak yerine “hedef gözeterek” direk şüpheli odaktan biyopsi yapılır. Tümörün ya da şüpheli odağın tam yeri bulunabildiğinden çok sayıda parça almak yerine bu yöntemle daha az örnek alınması yeterli olabilmektedir.

Füzyon biyopsi uygulaması iki yöntemle yapılabilir. Bunlardan birisi perineal bölgede ciltten girilerek yapılan transperineal yöntemdir. Bu yöntem genel veya lokal anestezi ile yapılabilir.

Diğer yöntem ise rektumdan girilerek yapılan transrektal yöntemdir. Bu yöntem de lokal anesteziyle yapılabilmektedir.

 

Report

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Loading…

0

Prostat tedavisi bitkisel ilaç

Apakah Peugeot 3008 Allure Plus 2020 lebih unggul dari segi kepraktisan dibanding rivalnya ini?