in

Prostatit prp tedavisi

Prostat nedir? İyi huylu prostat büyümesi nedir?

Prostat idrar torbasının çıkışında yer alan, başlıca işlevi, üreme ile ilgili olan 18-20 gramlık bir salgı bezidir. İçinden işeme kanalı geçen ve yaşlanmayla birlikte erkeklerin çoğunda boyut olarak büyüme gösteren prostat, normal boyutlarının üzerine çıktığında her erkekte benzer bir yol izlemez. Bazı erkeklerde prostat içinden geçen idrar kanalına doğru büyüme olurken, bazı erkeklerde de idrar torbasının içine doğru büyüme gerçekleşir. Bu tip büyümelerde, ultrason görüntülerinde prostat hafif büyümüş olarak görünürken hastada ciddi şikayetler oluşabilir. Prostatın dışarıya doğru genişlediği durumlarda ise prostat çok büyük olmasına rağmen hastada aynı oranda şikayet oluşmaz. Memorial Şişli Hastanesi Üroloji Doktoru Doç. Dr. Murat Binbay, prostat ve tedavisi ile ilgili merak edilenler hakkında önemli bilgiler verdi.

Prostat Hastalıkları Tedavisi https://bit.ly/3iBCxSN

Prostatit prp tedavisi – https://bit.ly/2ZLQ1nQ

 

Prostatit Sebepleri

Akut prostatitte bakteriler prostat bezine yerleşerek ani belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Ağrılar şiddetli ve ani başladığından hastalar genellikle acil bir şekilde hastaneye gider. İltihaplanmaya neden olan bakteriler cinsel yolla bulaşır ve idrar yolu iltihaplanması yapar. Orta yaş ve genç erkeklerde yaygın olan kronik prostatit de akut prostatite benzer. Ancak ortaya çıkan belirtiler daha hafif olmaktadır. Tekrarlayıcı idrar yolu iltihapları prostat bezinde kronik iltihaplanmaya yol açar. Hastaların sıkıntıları uzun sürer, aralıklı olarak da enflamasyon (yangı) görülür. Akutta olduğu gibi birden değil zaman içinde yavaş yavaş gelişen bir iltihaplanma türüdür. Bu nedenle teşhis de tedavi de güçleşir. Kronik prostatitin bakteriyel olmayan bir çeşidi de vardır. Tıptaki bilinen adı inflamatuar kronik pelvik ağrı sendromu olan bu prostatit çeşidinde iltihaplanmaya bakteri dışındaki mikroorganizmaların neden olduğu tahmin edilmektedir. İltihaplanma nedeni kesin olmadığında hem teşhis gecikir hem de belirtileri ortadan kaldırmak zor olur.

 

 

Bu rahatsızlığı tetiklediği düşünülen nedenler ;

– Cinsel aktivite: Cinsel yolla bulaşan gonore, klamidya gibi bir enfeksiyonu olan, cinsel olarak aktif genç erkeklerde daha sık gelişir. Bazı erkeklerde cinsel ilişki sıklığının azaltılması iyileştirici bir faktör olabilir.

– Anksiyete veya stres: Stres idrar akımını kontrol eden kasların kasılmasına neden olur. Bu kaslar, mesane ve rektumu destekleyen pelvik taban kaslarıdır. Kasılmalar, kasların düzenli gevşemelerini önler ve idrarın prostata geri dönüp, dokusunu zedelemesine neden olur.

– İdrarı bitirme ve yeniden başlama: Bazı erkekler idrar yaparken sık sık durup tekrar başlarlar. İdrar akımını durdurmak üretradan geri idrar kaçışına neden olur ve bu da prostatı irrite eder.

– Ağır Kaldırma: Mesane doluyken ağır kaldırma idrarın prostata geri kaçışına neden olabilir.

– Meslek: Kamyon şoförlüğü gibi meslekler bu enfeksiyonla ilişkili olabilir.

– Bazı aktiviteler: Bisiklete binme veya jogging gibi aktiviteler bezi irrite edebilir.

 

 

Anksiyete veya stres: Bu durum idrar akımını kontrol eden üriner sfinter kasının kasılmasına neden olur. Bu kaslar mesane ve rektumu destekleyen pelvik taban kaslarıdır. Kasılmalar, kasların düzemli gevşemelerini önler ve üretradaki idrarın prostata geri dönüp bez dokusunu irrite etmesine neden olur.

İdrarını bitirme ve yeniden başlama: Bazı erkekler idrar yaparken sık sık durup tekrar başlarlar. İdrar akımını durdurmak üretradan prostat eri idrar kaçışına neden olur ve buda prostatı irrite eder.

Ağır kaldırma: Mesane doluyken ağır kaldırma idrarın prostata geri kaçışına neden olur.

Meslek: Kamyon şoförlüğü gibi meslekler kronik non bakteriyel enfeksiyonla ilişkili olabilir.

Bazı aktiviteler: Bisiklete binme veya jogging gibi aktiviteler bezi irrite edebilir.

 

prostatit uykusuzluk yaparmı

 

Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat hastalıklarının tedavisi, hastalığın iyi huylu ve kötü huylu olmasına ve nasıl bir seyir izlediğine göre değişir.

Prostat büyümesi (BPH) tedavisi ilaç ve prostat ameliyatı ile yapılır.

Bu hastalık, içeride kalan idrar nedeniyle enfeksiyonlara ve böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir. Hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bu nedenle prostat büyümesi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Prostat büyümesinin tedavisine kullanılan bazı prostat ilaçları mevcuttur. Her ilaç kullanımında olduğu gibi bu ilaçların da bazı yan etkileri vardır.

 

 

Yukarıda bahsedilen şikayetleriniz varsa, bir ürolog ile görüşmeniz önerilir. İdrarınızda kan varsa veya idrar yaparken yanma ve ağrı durumunda, doktora gitmek için zaman kaybedilmemesi gerekmektedir. İleri durumlarda hasta hiç idrar yapamaz hale gelebilir ve acil müdahale gerektirir.

BPH hayatımızı nasıl etkiler?

BPH genelde yaşlandıkça daha kötüye gider. Mesanede enfeksiyon ve hasara sebep olabilir. İdrardan gelmesine sebep olabilir ve hatta böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

BPH’ın risk faktörleri nedir?

Yaşlanma ve ailesinde BPH öyküsü risk faktörleri arasındadır. Ayrıca obezite, hareket azlığı ve sertleşme sorunu da risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

 

Report

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Loading…

0

Prostat tedavisi pdf

Prostat tedavisinde plazma kinetik yöntemi