1. Health

Ev yapımı hamilelik testleri: Çalışıyorlar mı?

Disclaimer: This is a user generated content submitted by a member of the WriteUpCafe Community. The views and writings here reflect that of the author and not of WriteUpCafe. If you have any complaints regarding this post kindly report it to us.

Evde hamilelik testi ilk olarak 1970'lerde ortaya çıktı ve 1980'lerde yaygın olarak kullanıldı. Test , vücudun hamileliğin erken döneminde saldığı bir hormon olan insan koryonik gonadotropinini (hCG) ölçer .

Parmakla hamilelik testi evde elle yapılan hamilelik testidir. Rahim ağzına ulaşmak çok önemlidir.

Ev yapımı hamilelik testlerinin savunucuları, hCG için de test yaptıklarına inanıyor. Bununla birlikte, birkaç ev yapımı test bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir.

Hamileliği doğrulamanın en güvenilir yolu, bir test satın almak veya bir doktora gitmektir.

Kendin Yap gebelik testi türleri Tıbben geçerli olmayan ev yapımı gebelik testleri, tuz veya kabartma tozu gibi maddeler içerebilir. Aşağıdaki ev yapımı test yöntemlerinden çeşitli çevrimiçi forumlarda bahsedilmiştir ve genellikle halk ilaçlarına dayanmaktadır.

Buğday ve arpa testi bubuğday ve arpa testiGüvenilir KaynakEski Mısır'da geliştirilen, buğday veya arpa tohumlarına idrar yapmayı ve ardından 2 gün boyunca bırakmayı içerir. Tohumlar filizlenirse, test pozitiftir. Yapmazlarsa, test negatiftir.

A1963 analiziGüvenilir KaynakBir kadının hamile olduğu vakaların yaklaşık %70'inde tohumların filizlendiğini buldu. Ancak bazı tohumlar, bir kadın hamile olmadığında çimlendi, ancak sonuçları güvenilmez hale getirdi.

şeker testi Pek çok doğal yaşam ve alternatif sağlık blogu, ancak hiçbir tıbbi otorite veya araştırma şeker testini önermiyor.

1 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı idrar gibi eşit miktarda şeker ve idrarın karıştırılmasını içerir. Karışımı birkaç dakika beklettikten sonra şeker erirse kadın hamile değildir. Kümeler oluşturursa, kadın hamiledir.

Bu test yöntemini destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

tuz testi Bu test şeker testine bir alternatiftir ve adımlar aynıdır: Bir kişi eşit miktarda idrar ve tuzu karıştırır. Tuz topaklanırsa, sonuç pozitiftir. Olmazsa, sonuç olumsuzdur.

Hiçbir araştırma da bu testin kullanımını desteklememektedir.

Karbonat Buradaki fikir, idrardaki hCG'nin kabartma tozu ile reaksiyona girerek köpürmeye veya çatırdamaya neden olmasıdır.

Bunu denemek için, kabaca eşit miktarda kabartma tozuna idrar ekleyin. Bir kaç dakika bekle. Kabartma tozu hiçbir şey yapmıyorsa, kadın hamile değildir. Fışkırır, çatırdar veya kabarcıklar çıkarsa, kadın hamiledir.

Diğer ev yapımı gebelik testlerinin çoğunda olduğu gibi, bu testin etkinliğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Şampuan Şampuan testinin savunucuları, hCG'nin şampuanın köpürmesine veya kabarmasına neden olduğuna inanıyor. Denemek için 2 damla idrar ve 2 damla şampuanı temiz bir kapta karıştırın. Köpürmeye neden olabileceğinden karışımı sallamayın.

Şampuan tepki vermezse, kadının hamile olmadığı varsayılır. Kabarcıklar veya köpürüyorsa, kadın hamiledir.

Ayrıca bu testin kullanımını destekleyecek hiçbir kanıt yoktur.

Ev yapımı hamilelik testleri işe yarıyor mu? Sağlık uzmanları ve araştırmacılar, çoğu ev yapımı gebelik testinin etkinliğini araştırmadı.

Mesaj panolarında ve bloglarda bazı kişiler bu testlerin işe yaradığını söylese de iddialarının bilimsel bir desteği yok.

Ev yapımı bir hamilelik testi, tesadüfen güvenilir bir testle aynı sonucu verebilir. Her iki yöntemden de aynı sonucu almak, DIY testinin doğru olduğunu göstermez.

Daha güvenilir ev yöntemleri Tek güvenilir evde hamilelik testi, hCG'yi tespit eden ticari bir testtir.

Bununla birlikte, doğurganlık izleme ve farkındalık yöntemleri, bir kadının hamileliği erken teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Bu yöntemler çoğu ev yapımı gebelik testinden daha güvenilirdir ancak kesin olarak hamileliği doğrulayamaz. Ayrıca genellikle birkaç hafta hatta aylarca izleme gerektirirler.

Bazal vücut ısısı Bir kişinin bazal vücut ısısı , uyandığında, hareket etmeden veya başka bir şey yapmadan önce sahip olduğu sıcaklıktır.

Limonla hamilelik testi evde yapılan hamilelik testlerindendir. Her evde limon kolayca bulunabilecek bir araçtır.

Yumurtlamadan hemen sonra, progesteron seviyeleri vücudu hafifçe ısıtır ve bazal vücut sıcaklığının yükselmesine neden olur.

Adet başlamadan önce veya hemen sonra, progesteron seviyeleri düşer ve bu da sıcaklığın düşmesine neden olur. Ancak bir kadın hamileyse, sıcaklığı yüksek kalabilir.

Adet görmemiş bir kadında sürekli yüksek bazal vücut ısısı ölçümleri hamileliği gösterebilir.

Yumurtlamanın tespiti Adet gecikmesi hamileliği gösterebilir, ancak yalnızca bir kadın yumurtladığını doğrulayabilirse.

Adet döngüsü doğal olarakuzunluk olarak değişirGüvenilir Kaynakaydan aya, bu nedenle eksik olduğu düşünülen bir dönem gecikebilir.

Bir kadın yumurtladığını biliyorsa, adeti yaklaşık 2 hafta sonra gelmelidir. Yumurtlama tahmin kitleri genellikle yumurtlamayı tespit edebilir, ancak yanlış pozitif okumalar verebilirler.

Yumurtlamanın güvenilir bir şekilde doğrulanması, sıklıkla faktörlerin bir kombinasyonunu içerir: yüksek bazal vücut ısısı, verimli servikal sıvı ve pozitif bir yumurtlama testi sonucu.

Ne zaman doktora görünmeli Yoğun ağrı, kanama veya hamileliği tehlikeli hale getiren tıbbi bir durum olmadıkça hamilelik tıbbi bir acil durum değildir.

Hamile olabilecek kadınlar, bir doktora görünmek için birkaç gün, hatta birkaç hafta güvenle bekleyebilirler. Hala bir adet gelmezse, bir doktor veya ebe ile randevu alın.

Bununla birlikte, evde hamilelik testine erişemeyen bir kadın, daha erken tıbbi yardım almayı düşünmelidir. Bunu yapmak imkansızsa, sigara ve alkolden kaçınarak ve doğum öncesi vitaminleri alarak hamilelik doğrulanmış gibi davranmak iyi bir fikir olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanlar için mahremiyet bir endişe ise, sadece hamilelik testi değil, tıbbi bakım sağlayıcılarının da,gizlilik yasalarına saygı göstermelidirGüvenilir Kaynakçoğu durumda. Bu, sağlık hizmeti sunucularının, örneğin bir kişinin ebeveynleri veya eşiyle sağlık bilgilerini onların rızası olmadan paylaşamayacağı anlamına gelir.

Doğum öncesi bakım veya hamilelik testinin maliyeti endişe vericiyse, genellikle ücretsiz veya daha ucuz testler mevcuttur.

Login

Welcome to WriteUpCafe Community

Join our community to engage with fellow bloggers and increase the visibility of your blog.
Join WriteUpCafe