Disclaimer: This is a user generated content submitted by a member of the WriteUpCafe Community. The views and writings here reflect that of the author and not of WriteUpCafe. If you have any complaints regarding this post kindly report it to us.

Prostatın Görevi Nedir?

Bu salgı bezinin başlıca işlevi; spermin sıvı olan bölümünü üretmek ve cinsel boşalma sırasında bu sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olmaktır. Boşaltım sisteminin bir parçası olan prostat bezi konumu nedeniyle bu sistemi etkiler. İdrar kanalının en üst kısmını çevrelemektedir. Sağlıklı bir prostat bezi herhangi bir şikayete yol açmaz ama hastalanırsa içindeki dokuların şişmesi nedeniyle idrar kanalında daralmaya ve idrar yaparken güçlük yaşanmasına yol açar.

Prostat hastalıkları nelerdir?

1- Prostat İltihabı (Prostatitler)

– Akut Prostat İltihabı

– Kronik Prostat İltihabı

2- İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH)

Kronik Prostatit ve Tedavisi – https://bit.ly/3iBCxSN

Kronik prostatit uzman tv: https://bit.ly/32ByLmR

 

Akut prostatit

Akut bakteriyal prostatit tüm prostat glandının bilinen bir üropatojene bağlı olarak generalize akut enfeksiyonudur. Aynı bakteriler asemptomatik sistoüretritler ve sıklıkla bakteriyemi, hatta septisemide de bulunabilir. Eğer tedavi edilmezler ise hayatı tehdit eden bir septisemi ya da prostat absesinin gelişimine yol açabilir.

Kronik prostatit

Değişik kronik prostatit sendromlarının patogenezinde, prostat sekresyonunda (EPS), prostat masajı sonrası idrarında (Post-M veya VB3) ya da semende klinik olarak bakteri ve lökositozun gösterildiği enfeksiyon ve prostatik inflamasyon bulunabilmektedir. Ancak kronik prostatitlerde bakteriyal bir enfeksiyonun veya prostatik inflamasyonun varlığı gösterilmeyebilir de. Kronik prostatitin etyoloji ve patogenezinde değişik mekanizmalar sorumlu tutulmuştur.

 

 

Bu rahatsızlığı tetiklediği düşünülen nedenler ;

– Cinsel aktivite: Cinsel yolla bulaşan gonore, klamidya gibi bir enfeksiyonu olan, cinsel olarak aktif genç erkeklerde daha sık gelişir. Bazı erkeklerde cinsel ilişki sıklığının azaltılması iyileştirici bir faktör olabilir.

– Anksiyete veya stres: Stres idrar akımını kontrol eden kasların kasılmasına neden olur. Bu kaslar, mesane ve rektumu destekleyen pelvik taban kaslarıdır. Kasılmalar, kasların düzenli gevşemelerini önler ve idrarın prostata geri dönüp, dokusunu zedelemesine neden olur.

– İdrarı bitirme ve yeniden başlama: Bazı erkekler idrar yaparken sık sık durup tekrar başlarlar. İdrar akımını durdurmak üretradan geri idrar kaçışına neden olur ve bu da prostatı irrite eder.

– Ağır Kaldırma: Mesane doluyken ağır kaldırma idrarın prostata geri kaçışına neden olabilir.

– Meslek: Kamyon şoförlüğü gibi meslekler bu enfeksiyonla ilişkili olabilir.

– Bazı aktiviteler: Bisiklete binme veya jogging gibi aktiviteler bezi irrite edebilir.

 

 

Ana belirtileri

Kronik prostatit, zamanında tedavi eksikliği veya başarısız tedavi kullanımı sonucu gelişir. Prostat bezinin dokularında yavaş yavaş devam eden bir enflamatuar süreçtir. Genellikle, prostatit belirtileri (bu soruna maruz kalan erkeklerin fotoğrafları makalede sunulmuştur) yeterince açıklanmamıştır ve hastalık sadece muayene sırasında tespit edilir, bu nedenle düzenli olarak bir uzmanı ziyaret etmeniz önerilir.

Bununla birlikte, hastalığın seyrinin gizli şekli, hipotermi, stres, cinsel yaşam ihlali, sonra akut bir ile çok keskin bir şekilde yerini alabilir. Bu durumda, aşağıdaki prostatit belirtileri ortaya çıkar:

* aşırı terleme;

* kasık bölgesinde rahatsızlık;

* sık idrara çıkma;

* prostat salgısının salgılanması;

* hafif ateş, uyku bozukluğu, halsizlik;

* cinsel işlev ihlali;

* perine ağrısı.

 

prostatitis 2

 

BPH engellenebilir mi?

BPH’ı engellemenin kesin bir yolu yoktur. Fazla vücut yağı hormon seviyesi ve hücre büyümesini arttırabileceği için, erkeklere diyet önerilmektedir. Ayrıca kilo kaybı, sebze ve meyve ağırlıklı sağlıklı beslenme de öneriler arasındadır. Aktif hareketli yaşamın hem kilo kaybında hem de hormon seviyelerine yardımı mevcuttur.

BPH tanısı nasıl konur?

Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS) testini kendinize uygulayıp, sonucu bir ürolog ile paylaştığınızda şikâyetlerinizin derecesini öğrenebilirsiniz. Ürolog sizin IPSS skorunuzu değerlendirip, tıbbi geçmişinizi değerlendirecektir. Ayrıca fizik muayene eşlik eden, rektal tuşe (RT) prostat kanserinin yakalanması için önem taşır. Bunlar dışında aşağıda belirtilen yöntemlerde kullanılabilir:

• Tam İdrar tahlili

• Prostat kanseri taraması için PSA kan tahlili

• İdrar yaptıktan sonra mesanede kalan idrar ölçmek için PMR testi

• İdrar yapma hızınızı ölçmek için üroflowmetri testi

• Gerekirse uretra ve mesanenizi görmek için sistoskopi işlemi

• İdrar yaparken mesanenizde oluşan basıncı ölçmek için ürodinami testi

• Gerekirse prostat ve böbrek ultrasonu

 

 

Bu rahatsızlığı tetiklediği düşünülen nedenler ;

Cinsel aktivite: Cinsel yolla bulaşan gonore, klamidya gibi bir enfeksiyonu olan, cinsel olarak aktif genç erkeklerde daha sık gelişir. Bazı erkeklerde cinsel ilişki sıklığının azaltılması iyileştirici bir faktör olabilir.

Anksiyete veya stres: Stres idrar akımını kontrol eden kasların kasılmasına neden olur. Bu kaslar, mesane ve rektumu destekleyen pelvik taban kaslarıdır. Kasılmalar, kasların düzenli gevşemelerini önler ve idrarın prostata geri dönüp, dokusunu zedelemesine neden olur.

İdrarı bitirme ve yeniden başlama: Bazı erkekler idrar yaparken sık sık durup tekrar başlarlar. İdrar akımını durdurmak üretradan geri idrar kaçışına neden olur ve bu da prostatı irrite eder.

Ağır Kaldırma: Mesane doluyken ağır kaldırma idrarın prostata geri kaçışına neden olur.

Meslek: Kamyon şoförlüğü gibi meslekler bu enfeksiyonla ilişkili olabilir.

Bazı aktiviteler: Bisiklete binme veya jogging gibi aktiviteler bezi irrite edebilir.

Prostatın Akut Bakteriyel İltihabı

Prostatın akut iltihabı seyrek görülmekle birlikte son derece ciddi bir durumdur. Birdenbire ortaya çıkan bu enfeksiyona pek çok farklı türde bakteri neden olabilir. Ancak çoğu zaman üriner sistem ve kalın barsaklarda bulunan bakteriler prostattaki bu akut iltihaptan sorumludur.

Ateş, üşüme, grip benzeri durum, idrar yaparken ağrı ve yanma, idrar yapma güçlüğü, azalmış idrar akımı, idrar yapma esnasında mesaneyi tam boşaltamama hissi, sık ve acil idrar yapma ihtiyacı, kanlı idrar, ağrılı ejakülasyon en sık görülen yakınmalardır.

Akut bakteriyel prostatit idrar yapamama ve kan dolaşımına enfeksiyon yayılması gibi ciddi problemlere neden olabilir.

 

close

Log In

Or with username:

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Login