Disclaimer: This is a user generated content submitted by a member of the WriteUpCafe Community. The views and writings here reflect that of the author and not of WriteUpCafe. If you have any complaints regarding this post kindly report it to us.

Aralıklı oruç diyeti faydaları nelerdir? Aralıklı oruçta herhangi bir kalori kısıtlaması ya da besin yasağı bulunmamaktadır.  Öğünlerde mümkün olduğunca tok tutacak, besleyici ve sağlıklı gıdalar tüketilmesi önerilir.  Ayrıca gün içinde yeterli miktarda sıvı alınması önemlidir.

Aralıklı Oruç Diyeti Faydaları

Aralıklı orucun faydaları çok çeşitlidir. Ankara diyet yemek sitesi üzerinden daha kapsamlı bilgi edinmeniz mümkün.  Kilo vermeye yardımcı olmaktan, kronik inflamasyonun azaltılmasına kadar farklı etkileri bulunmaktadır. 

Aralıklı orucun faydalarını aşağıda maddeler halinde listeledik.

Kilo kontrolüne yardım eder.  Yeme zamanı kontrolü ile daha az kalori tüketilmesini sağlayarak kilo vermeyi destekler. Ayrıca boş bir mide ile uyumanın gece yağ yakımını sağladığı tespit edilmiştir.

Uzun süre aç kalmak sindirim sistemi başta olmak üzere vücuttaki diğer organların dinlenmesini sağlamaktadır. Bu durum vücudun yenilenme ve tamir fonksiyonlarını destekler.

Aralıklı oruç, hormonal dengenin iyileşmesine ve kronik inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur.

Kardiyovasküler sağlık: Aralıklı oruç, kardiyovasküler sağlık için faydalı olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalarda, kanda trigliserid düzeyleri azaltmış, “kötü” LDL kolesterol düzeyleri düşürmüş ve “iyi” HDL kolesterol düzeyleri arttırmıştır.

insülin duyarlılığını arttırmaya ve böylece diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Bu diyet yöntemi, beyin sağlığını iyileştirir ve öğrenme ve hafıza becerilerini arttırır.

Aralıklı oruç, vücudun yenilenme süreçlerini destekleyerek  kanser için de riski azaltmaktadır.

Aralıklı Oruç Diyeti Yan Etkileri Var Mı?

Aralıklı orucun, kişisel ihtiyaçlar ve sağlık durumuna göre uygulanması önerilir. Genellikle sadece sağlıklı bireyler için uygun olarak kabul edilir. Sağlık sorunları olanların aralıklı oruca doktor yada diyetisyene danışmadan başlaması tavsiye olunmaz.

Olası yan etki ve zararlar şunlardır:

Açlık dönemleri sırasında, kişilerde enerji seviyelerinin düşebilmesi ve halsizlik oluşabilir.

Açlık uykuyu olumsuz etkileyerek uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Uygun şekilde beslenilmemesi ve yeterli sıvı alınmaması durumunda elektrolit dengesi bozulabilir. metabolik problemler oluşmasına sebep olabilir.

Sonuç olarak, Aralıklı oruç diyeti kişinin sağlık durumuna ve ihtiyaclarına uygun olarak yapılmasına dikkat edilmeli ve doktor veya diyetisyenin danışmanlığı alınmalıdır. Ayrıca, sağlıklı ve dengeli beslenmeye ve yeterli miktarda vitamin, mineral, protein ve diğer besinleri almaya devam etmek gerekir.

https://diyetkapimagelsin.com/if-diyeti/

 

 

 

 

Login

Welcome to WriteUpCafe Community

Join our community to engage with fellow bloggers and increase the visibility of your blog.
Join WriteUpCafe