Disclaimer: This is a user generated content submitted by a member of the WriteUpCafe Community. The views and writings here reflect that of the author and not of WriteUpCafe. If you have any complaints regarding this post kindly report it to us.

Prostat neden büyür?

Erkeklerde prostat, ergenliğin erken döneminde büyür (2 katına çıkar). 25 yaşından sonra tüm erkeklere prostat, farklı şekillerde olmak üzere büyür. Prostat büyümesinin sebepleri günümüzde halen tam olarak bilinmemekte, erkeklik hormonu (testosteron) ve östrojenin bu büyüme üzerine ciddi bir rolü bulunduğu düşünülmektedir.

Prostat Hastalıkları Tedavi Edilebilir mi? https://bit.ly/3iBCxSN

Prostat tedavisi canan karatay: https://bit.ly/32ByLmR

 

PROSTATİT

Değerli okuyucular,meslek hayatım boyu yaptığım gözlemlerde prostatitli hastaların yeteri kadar bilgilendirilmediklerini (konunun çok karışık olması sebebiyle) gördüm,bu durumun da hastaları “kapana kısılmışçasına” çaresiz bıraktığını ve yakınmalarını artırdığını saptadım.Malesef çok teknik konu olduğu için arı dil kullanamadım,bir başka arkadaşımın da bu konuya çözüm getireceğini umarak ,bu yazıyı prostatitli hastalarımda ki bilgi açlığını gidermek için kaleme aldım

Prostat sadece erkeklerde bulunan tubulo alveolar dış salgı bezidir. Kadınlar daki iç rahmin karşılığı bir organdır. Prostat erkeklerde mesan enin altında penis kökünün hemen üzerinde , Ağırlığı 20-25 gram, İri “at kestanesine” benzeyen organdır.

 

 

Prostatit Teşhisi Ve Tedavisi

Yukarıda adı geçen belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan hastalar doktora gitmek gereği duyduğunda önce hastanın hikâyesi dinlenir. Fiziki muayeneden sonra hastadan kan alınıp bazı testler yapılır. Kanda bulunan PSA oranı normalin üzerinde ise enfeksiyon ihtimaline karşı ayrıca idrar tahlilleri yapılır. İdrar yollarının ve prostatın durumunun görülebilmesi için bilgisayarlı tomografi de çekilebilir. Prostatit türü saptandıktan sonra tedaviye başlanır. Akut prostatitli ve şikâyetleri ağır olan hastalar hastaneye yatırılarak antibiyotikle tedavi edilebilir. Tedavi edilmeyen vakalarda iltihap kana karışarak daha ciddi komplikasyonlara hatta ölüme sebep olabilir. İdrar kesesini rahatlatan ve ağrı gideren ilaçlar da tedavinin bir parçasıdır.

Kronik prostatit çeşitleri de eğer bakteri nedenli ise yine antibiyotikle tedavi edilecektir. Antibiyotik tedavileri uzun sürebilir. Bakteriyel olmayan kronik prostatitlerde hastalar kas gevşeticiler, vitamin ve bazı ilaçlarla tedavi edilir. İlaçlar doktorun önerdiği doz ve sürede kullanılmalıdır. Bakteriyel nedenli olmayan kronik prostatitlerde hastanın şikâyetleri azaltılmaya çalışılır. Bu amaçla ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlardan yararlanılmaktadır. Bu tür hastalara alfa blokerler ve sakinleştiriciler de verilerek daha konforlu yaşamaları sağlanır.

 

 

Ana belirtileri

Kronik prostatit, zamanında tedavi eksikliği veya başarısız tedavi kullanımı sonucu gelişir. Prostat bezinin dokularında yavaş yavaş devam eden bir enflamatuar süreçtir. Genellikle, prostatit belirtileri (bu soruna maruz kalan erkeklerin fotoğrafları makalede sunulmuştur) yeterince açıklanmamıştır ve hastalık sadece muayene sırasında tespit edilir, bu nedenle düzenli olarak bir uzmanı ziyaret etmeniz önerilir.

Bununla birlikte, hastalığın seyrinin gizli şekli, hipotermi, stres, cinsel yaşam ihlali, sonra akut bir ile çok keskin bir şekilde yerini alabilir. Bu durumda, aşağıdaki prostatit belirtileri ortaya çıkar:

* aşırı terleme;

* kasık bölgesinde rahatsızlık;

* sık idrara çıkma;

* prostat salgısının salgılanması;

* hafif ateş, uyku bozukluğu, halsizlik;

* cinsel işlev ihlali;

* perine ağrısı.

 

prostata kabak çekirdeği iyi gelir mi

 

Asemptomatik enfamatuar prostatit nedir?

Prostat biyopsisi veya prostat ameliyatı olanlarda alınan prostat dokusunda tesadüfen saptanan prostatit şeklidir. Herhangi bir belirtiye sebep olmaz. Tedavi gerektiren bir durum değildir.

Prostatit nasıl tedavi edilir?

Prostat iltihabının tedavisi hastalığın akut ya da kronik nitelikte olmasına bağlı olarak değişir.

Prostatitin tedavisi yöntemleri kişiden kişiye, farklılıklar gösterebilir. Esas olarak iltihabın tedavisi, idrar yaparken zorlanmanın ve spazmın giderilmesi amaçlanır. Tüm prostatit tiplerinde antibiyotikler ilk tercihtir

Akut prostatit tedavisinde en az iki haftalık yoğun antibiyotik tedavisiyle iltihabın giderilmesi amaçlanır; iltihaplanma ileri derecedeyse, hastanın hastaneye yatırılması ve uzun süreli antibiyotik tedavisi görmesi gerekebilir. Ek olarak ağrı kesici, ateş düşürücü kullanılır. Tedavi edilmemesi durumunda iltihap kana karışıp ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Prostat absesi geliştiği takdirde ultrason rehberliğinde boşaltılmalıdır.

Kronik prostatit tedavisinde de ortalama dört hafta boyunca antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlar kullanılmalıdır. Ayrıca antikolinerjikler, kas gevşetici ajanlar, vitaminler, steroidler ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar yani immünsüpresifler kullanılabilir. Standart tedavi yöntemlerinden yararlanamayan hastaların tedavisinde prostat masajından da yararlanılmaktadır.

 

 

Tam bir kan sayımı iltihaplanma, kan hastalıkları ve alerji belirtilerini belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca bir idrar tahlili, prostat salgısının mikroskobik muayenesi ve ürolojik smear'a ihtiyacınız olacak.

Prostatit ve adenoma semptomları görülürse, malign bir tümörün gelişimini dışlamak için prostat bezi biyopsisi gerekebilir.

Tedavinin özellikleri

Belirtileri ve kronik prostatit tedavisi çok farklı olabilir, hepsi hastalığın seyri özelliklerine bağlıdır. Genellikle terapi oldukça karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir; başarılı sonucu ancak doktorun yüksek profesyonelliği ve sorunun çözümünde sorumlu bir yaklaşımla mümkündür. Modern tıp, aşağıdakilerden oluşan entegre bir yaklaşım sunar:

* antibakteriyel tedavi;

* fizyoterapinin atanması;

* prostat masajı;

* yaşam tarzı ve diyetin düzeltilmesi;

* halk ilaçları ve tekniklerinin kullanımı;

* cerrahi müdahale.

 

close

Log In

Or with username:

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Login