1. Science / Technology

Metal İşleme Sektöründe Verimlilik Arttırıcı Yöntemler

Disclaimer: This is a user generated content submitted by a member of the WriteUpCafe Community. The views and writings here reflect that of the author and not of WriteUpCafe. If you have any complaints regarding this post kindly report it to us.

İmalat sanayisinin en önemli alanlarından biri olan metal işleme sektörü, teknolojinin ve yardımcı sistemlerin iş birliği sayesinde bugün en ileri düzeyde metal işleme proseslerine sahne olmakta.

Metal işleme ve şekillendirme olarak ayıracağım iki alanda verimlilik artışı sağlamak isteyenler için iki güzel yönlendirmede bulunacağım. İlk olarak bahsetmek istediğim ürün grupları cnc frezeler için olacaktır.

Cnc frezeler halen daha bir çok atölye de geleneksel 3 eksenli olarak kullanılsa da daha büyük firmalara iş yapmak isteyenler yada verimliliğini arttırmak isteyenler tarafından 5 eksenli simultane cnc freze makinalarına geçişlerini tamamladılar. Yeni nesil cnc frezelerde verimlilik son derece gelişmiş durumda ve yüksek kesme kuvvetleri ile tek pasoda en fazla talaş kaldırma miktarlarına ulaşmış durumdalar. Bu kadar gelişmiş cnc frezeler için elbette yardımcı sistemler bakımından da uyumluluk gerekir ki bunun en önemli parçası 5 eksen mengene sistemleridir. 

5 eksen mengene sistemleri, 5 eksen cnc frezeler için üretilmiş olan kompakta, eş merkezli, yüksek sıkma kabiliyeti olan mengenelerdir. Bir çok marka günümüzde 5 eksen mengene üretmekte fakat bazı markalar bir adım öne çıkmakta. HWR markası, Lang mengene sistemleri ile uzun yıllar süren iş birliğinden sonra kendi mengene sistemlerini üreterek pazara hızlı bir giriş yapmıştır. SolidGrip 5 eksen eş merkezli çift açılır mengene ile yüksek sıkma kabiliyetine ek olarak kompakt yapısı ile aynı sıkma kuvvetine sahip diğer mengenelere nazaran daha küçük boyutları ile hem kesici takıma hem de tablada daha fazla yer imkanı sağlayarak en ideal parça işlenmesine izin vermekte. 

HWR mengene sistemleri ayrıca zero point mengene tablası özelliği sayesinde saniyeler içerisinde tezgah tablasına bağlanıp sökülebilmekte, bu özelliği sayesinde de ölü zamandan tasarruf edilerek büyük bir kazanç elde edilmekte. 

Bahsetmek istediğim ikinci metal işleme alanı ise metal şekillendirmenin merkezi olan pres atölyeleridir. Yerli ve yabancı bir çok pres üreticisi eksantrik, hidrolik preslerde çok iyi işler çıkarmakta. 1950’li yıllarda Toyota fabrikasında başlayan hızlı kalıp değiştirme sistemleri bugün hidrolik, mekanik ve elektromekanik olmak üzere her sektör için özel olarak ürün grupları barındıran bir sektör haline gelmiştir. Hızlı kalıp değişimi, hızlı kalıp bağlama, hızlı kalıp yükleme gibi alt dalları olan bu alanda Roemheld markası sahip olduğu  300 yıldan fazla deneyim ve on binlerce müşteri deneyimi sonrasında en ideal ve en çok çeşide sahip hızlı kalıp değiştirme sistemlerini kullanıma sunmuşlardır. 

Kalıp taşıma arabaları, kalıp kaydırma rayları, kalıp yükleme konsolları, kalıp sıkma silindirleri ve diğer kalıp sıkma sistemleri ile ihtiyacınız olan tüm verimlilik attırma yöntemleri mümkün olabilmektedir. 

Yukarıda kısaca değindiğimiz sistemler için ürün bilgeleri ve teknik detaylar için uzun yıllardır imalat mühendisliği sistemleri konusunda hizmet veren Hidkom Mühendislik firmasının websitesini ziyaret edebilir, alanında uzman teknik mühendislerden işletmeniz için en uygun sistem için  teklif alabilirsiniz. 

No Comments
Comments to: Metal İşleme Sektöründe Verimlilik Arttırıcı Yöntemler

Trending Stories

Scope of Fashion Industry Fashion has consistently been recognised to push the limits. With new ideas and trends, fashion has a focus on the future. The fashion industry will see enormous innovation in the upcoming years as modern technology, and changing customer demands and trends will transform the industry. With such stimulation and competition, the […]
close

Log In

Or with username:

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Login